نیروگاه CHP چیست؟ | توسعه انرژی روناک
CHP  به معنای تولید همزمان برق و حرارت می­باشد که مخفف عبارت Combined Heat and Power است درواقع دریافت دو نوع انرژی از یک منبع انرژی در نزدیکی محل مصرف را...
نیروگاه,chp,cchp,Combined Heat and Power
15825
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-15825,single-format-standard,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-16.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

نیروگاه CHP چیست؟

دیاگرام نیروگاه chp

نیروگاه CHP چیست؟

تعریف نیروگاه CHP :

جهت افزایش راندمان نیروگاه های برق از انرژی حرارتی خروجی اگزوز به منظور تامین انرژی مورد نیاز برای تبخیر آب و استفاده از آن در توربین ها، نیروگاه CHP را راه اندازی می­کنند.

CHP  به معنای تولید همزمان برق و حرارت می­باشد که مخفف عبارت Combined Heat and Power است .

درواقع دریافت دو نوع انرژی از یک منبع انرژی در نزدیکی محل مصرف را CHP گویند.

 در اصل CHP منحصرا مربوط به تولید برق نمی­شود به طور مثال سیستم گرمایشی اتومبیل گونه ایست که از سوخت دو نوع انرژی حرکتی و گرمایی گرفته میشود که در نتیجه یک واحد CHP محسوب می­شود.

در صنعت برق واحدهای CHP توسط نیروگاه های مقیاس کوچک ( DG ) یا تولید پراکنده که نزدیک به محل مصرف هستند ایجاد می­شوند.

از جمله مزایای نیروگاه های مقیاس کوچک می­توان به کاهش چشمگیر تلفات الکتریکی در خطوط انتقال و بالا رفتن قابلیت اطمینان شبکه اشاره کرد.

 

دیاگرام نیروگاه chp

کاربردهای دیگر واحد CHP :

از واحدهای CHP در زمینه های صنعتی ، تجاری ، کشاورزی و مسکونی نیز می­توان بهره گرفت.

از دیگر مصارف واحدهای CHP در مقیاس های بزرگتر، از توان محور جهت بکار انداختن کمپرسورها، یخچال های صنعتی یا هوای فشرده و از حرارت آن جهت گرمایش محیط ، خشک کن ها و چیلرهای جذبی می­باشد.

 

 

واحد های CCHP :

CCHP به معنای تولید همزمان برق، حرارت و سرما می­باشد که مخفف عبارت Combined Cooling ,Heat and Power  است که در شکل زیر یک واحد CCHP را مشاهده می­کنید.

 

نیروگاه cchp

1 نظر

نظر خود را وارد کنید