تعمیر و نگهداری نیروگاه مقیاس کوچک | توسعه انرژی روناک
یکی از موارد مهم در بحث تعمیر و نگهداری نیروگاه گازی سرکشی و بازرسی از ماشین آلات مطابق با دستورالعمل کارخانه سازنده میباشد که این امر منجر به کنترل مستمر و
تعمیر و نگهداری نیروگاه گازی,اورهال نیروگاه
15929
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-15929,single-format-standard,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,vss_responsive_adv,vss_width_768,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-16.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

تعمیر و نگهداری نیروگاه مقیاس کوچک

نیروگاه 25 مگاواتی انزلی

تعمیر و نگهداری نیروگاه مقیاس کوچک

تعمیر و نگهداری نیروگاه مقیاس کوچک

 

یکی از موارد مهم در بحث تعمیر و نگهداری نیروگاه CHP سرکشی و بازرسی از ماشین آلات مطابق با دستورالعمل کارخانه سازنده میباشد.

این امر منجر به کنترل مستمر و اطلاع کامل از نحوه عملکرد بخش های الکتریکال، تاسیسات و مکانیکال میشود.

 

 

انواع تعمیرات ( Maintenance ) :

 

تعمیر و نگهداری نیروگاه گازی که شامل بخش های مختلف ژنراتور، موتور، سیستم خنک کننده و …  به سه دسته کلی تقسیم بندی میشود:

 

  • تعمیرات روزانه: این نوع از تعمیرات شامل نقایص جزئی بوده که در حین بهره برداری یا در صورت لزوم پس از مدت زمان کوتاهی از خاموشی نیروگاه گازی قابل رفع است.

 

  • تعمیرات دوره ای: این تعمیرات به صورت ادواری و مطابق با دستورالعمل کارخانه سازنده انجام میشود که شامل تعمیرات اساسی و اورهال میباشد.

 

  • تعمیرات پیشرفته: در این نوع از تعمیرات با استفاده از سیستم های تحلیل گر و مانیتورینگ رفتار ماشین بررسی شده و مطابق با اطلاعات موجود با توجه به عملکرد دستگاه در مورد ادامه بهره برداری یا خاموشی واحد نتیجه گیری میشود.

 

 

از جمله مزیت های بازرسی فنی و مداوم بخش های مختلف که در تعمیر و نگهداری نقش مهمی دارد میتوان به موارد ذیل اشاره کرد :

 

  1. افزایش بهره وری و راندمان نیروگاه ( تولید همزمان برق و حرارت )
  2. افزایش طول عمر تجهیزات و قطعات نیروگاه
  3. کاهش ساعات خاموشی واحد نیروگاهی
  4. پیش بینی زمان تعویض قطعات مصرفی از جمله شمع، فیلتر هوا، فیلتر روغن و …
  5. کاهش هزینه های اضافی واحد نیروگاهی و جلوگیری از فرسودگی پیش از موعد

 

 

 

  • سرکشی روزانه اطراف دستگاه و تجهیزات:

بازبینی عینی و چک کردن دستگاه به منظور نداشتن عیب ظاهری ، نشتی و اختلال در عملکرد اجزای مختلف و یا تغییرات ناگهانی رنج های دستگاه های ابزاردقیق.

 

 

  • کارتریج فیلتر روغن :

لازم است که به طور روزانه میزان فشار روغن سیستم چک شود تا در صورتی که فشار از حد مجاز تعریف شده توسط کارخانه سازنده کمتر بود، فیلتر روغن تعویض گردد.

 

 

فیلتر روغن

 

فیلتر روغن

 

 

  • جمع آوری دیتا به صورت روزانه:

اطلاعات و دیتای بهره برداری ماشین آلات با استفاده از ابزار دقیق و مانیتورینگ کمک بسیاری در آنالیز عملکرد اجزای مختلف دستگاه از جمله ژنراتور ، موتور ، سیستم های خنک کننده و … میکند.

با استفاده از ثبت این اطلاعات به صورت پیوسته در بازه های زمانی مختلف در ساعات شبانه روز میتوان کنترل بهتری روی عملکرد دستگاه داشت تا از بروز خاموشی های مکرر پیشگیری صورت گیرد.

از جمله این اطلاعات میتوان به توان اکتیو تولیدی ، توان راکتیو ژنراتور، ضریب قدرت، ولتاژ خروجی، جریان خروجی، ولتاژ تحریک ژنراتور، دمای سیلندرها، دمای Jacket water، دمای Cooling water، فشار و دمای روغن، دمای بلبرینگ ژنراتور و … اشاره کرد.

 

 

  • فشار فیلتر هوا:

همچنین لازم است فشار هوای ورودی به موتور به طور روزانه مورد بررسی قرار گیرد تا در صورتی که میزان فشار هوا از حد مجاز تعریف شده برای دستگاه کمتر بود فیلتر هوا تمیز و یا تعویض گردد.

 

نشانگر فشار هوا

فیلتر هوا

 

 

 

  • Overvoltage Deflector :

به منظور عملکرد صحیح لازم است که به طور روزانه این بخش از سیستم که بعنوان رفع اضافه ولتاژ عمل میکند بررسی شود.

این سیستم با استفاده از مجموعه فیوزها و قسمت های کنترلی عمل میکند که متناسب با دستورالعمل سازنده مولد گاز سوز باید عمل کرد.

در صورتی که این بخش دچار مشکل شد، بهتر است قبل از تعویض Overvoltage deflector ، فیوزها ، واریستورها و دیودهای روتور چک شوند.

 

دفع کننده اضافه ولتاژ

 

 

  • ولتاژ جرقه زنی شمع های موتور:

یکی از فاکتورهای مهم در عملکرد صحیح موتور بخش سیلندر میباشد .

در صورتی که احتراق سیستم به طور کامل انجام شود موتور به درستی به کار خود ادامه میدهد در غیر این صورت اگر نقصی در احتراق وجود داشته باشد منجر به آسیب بخش های مختلف سیلندر میشود.

به همین منظور میبایست به صورت هفتگی ولتاژ جرقه زنی شمع ها مورد بررسی قرار گیرد تا در صورتی که خارج از محدوده عملکرد تعریف شده برای سیستم بود اقدامات لازم جهت رفع این مورد صورت گیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تعمیر و نگهداری شمع ها بدلیل خارج شدن ولتاژ جرقه زنی از محدوده تعریف شده اینجا کلیک کنید.

 

ولتاژ جرقه زنی

 

 

  • روغن روان کننده:

لازم است که سطح روغن روان کننده به طور روزانه مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت نیاز سرریز روغن انجام شود.

با توجه به اینکه در اثر حرارت بخشی از روغن به بخار تبدیل میشود ، از حجم اولیه روغن کاسته شده که با سرریز روغن باید این کمبود را جبران کرد.

برای این منظور دستگاه های مختلف دارای نشانگر سطح روغن میباشند .

نشانگر سطح روغن

 

مورد دیگری که که در تعمیر و نگهداری نیروگاه در بحث روغن روان کننده از اهمیت بالایی برخوردار است آنالیز دوره ای روغن داخل دستگاه ( قبل یا بعد از فیلتر) می باشد.

با استفاده از از آنالیز پارامترهای مختلف روغن میتوان به کیفیت روغن مصرفی، زمان مطلوب تعویض روغن و … پی برد تا از فرسودگی قطعات مکانیکی موتور جلوگیری شود.

با توجه به خاصیت فرسایشی قطعات مکانیکی در آنالیز روغن عناصری از قبیل میزان آلومینیوم، آهن، مس، روی، قلع، سرب و … موجود در روغن مورد آزمایش قرار میگیرد.

همچنین میزان ویسکوزیته ، خاصیت بازی( TBN )  یا اسیدی ( ATN ) روغن نیز مورد بررسی قرار میگیرد و لازم است حد مجاز عناصر و شرایط روغن را با دستورالعمل کارخانه سازنده ژنراتور تطبیق داده تا در صورت خارج شدن از رنج تعریف شده اقدامات لازم صورت گیرد.

 

 

  • باتری ها:

میزان سطح اسید باتری های استارتر باید بین حداقل و حداکثر قرار داشته باشد و  میزان اسید هر سلول باتری به صورت ماهیانه چک شود.

 

 

  • آب خنک کننده:

به صورت سالیانه از نظر رسوب می بایست مسیر آب خنک کننده مورد بازرسی قرار گیرد. همچنین پس از 30000 ساعت کارکرد و تعمیرات اساسی ( Overhaul ) لازم است که آب خنک کننده تعویض گردد.

 

 

  • نشتی گاز:

هر 8000 ساعت کارکرد دستگاه تست نشتی گاز مسیر لوله ها الزامی است. همچنین در صورت نیاز میعانات مربوط به گاز خروجی از اگزوز نیز مورد بررسی قرار گیرد.

 

 

  • استارتر:

استارترهای موتور پس از 10000 ساعت کارکرد یا 4000 مرتبه راه اندازی موتور،  میبایست تعویض گردند.

 

راه انداز موتور

 

 

شرکت توسعه انرژی روناک با داشتن سابقـه چند ساله در انواع پروژه های تولید همزمان برق و حرارت به منظور تأمین قطعات، تعمیر و نگهداری نیروگاه گازی ( مقیاس کوچک – DG ) با داشتن کادری مجرب و متخصصین آموزش دیده  آماده تأمین قطعـات یدکی انواع برندهای مولد برق گازسوز (شمع ، روغن ، انواع فیلترها ، قطعات الکتریکی و…) و ارائه خدمات ذیل می باشد :

 

  • خدمات دوره ای سرویس ، تعمیر و نگهداری نیروگاه گازی مطابق با دستورالعمل انواع مولد برق
  • تعمیرات دوره ای
  • تستهای دوره ای
  • اورهال اساسی

 

جهت مشاوره رایگان در خصوص انواع خدمات مربوط به تعمیر و نگهداری نیروگاه CHP، نیروگاه مقیاس کوچک ( DG ) و انواع دیزل ژنراتور با ما در تماس باشید

نظری وجود ندارد

نظر خود را وارد کنید